Πληθώρα από πρεμιέρες και μια σειρά από σερί που επεκτάθηκαν ή διακόπηκαν «σημάδεψαν» την 24η στροφή του πρωταθλήματος. Διαβάστε αναλυτικά στη στατιστική αποδελτίωση της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ.

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
*Την πρώτη συμμετοχή με τη φανέλα της νέας ομάδας του πραγματοποίησε ο Αντώνης Κατσής (Νέα Σαλαμίνα).
*Την πρώτη παρουσία του στο αρχικό σχήμα της ομάδας του μέτρησε ο Αντρέ Σκέμπρι (Ομόνοια).
*Την πρώτη συμμετοχή του στο τρέχον πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Άθως Χρυσοστόμου (Ερμής).
*Για πρώτη φορά η Ομόνοια έχει συμπληρώσει τρεις αγωνιστικές άνευ νίκης.
*Για πρώτη φορά η Δόξα σκοράρει αδιάλειπτα για τρεις αγωνιστικές.
*Για πρώτη φορά η Νέα Σαλαμίνα έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της για τρεις συναπτές αγωνιστικές.

ΓΚΟΛ
*Το πρώτο τέρμα τους στο τρέχον πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Χρίστος Μαραγκός (Ανόρθωση) και Μάικλ Φίλγκεϊτ (Αγία Νάπα).
*Το γκολ του Σκέμπρι ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο σε εκτός έδρας παιχνίδι του στη σεζόν.
*Το γκολ του Φίλγκεϊτ ήταν το πρώτο που πέτυχε η Αγίας Νάπας και το πρώτο που δέχτηκε η ΑΕΛ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
*Η ΑΕΛ έγινε η πρώτη ομάδα που έφτασε διψήφιο αριθμό τερμάτων (10) στο τέταρτο 61’-75’.
*Το γκολ του Ενρίκε ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο Εθνικός Άχνας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.
*Τα 357 γκολ σε 144 παιχνίδια δίνουν μέσο όρο 14,8 ανά αγωνιστική.

ΣΕΡΙ
*Το 0-1 από τον Απόλλωνα στο «Τσίρειο» διέκοψε το νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών της ΑΕΚ.
*Για πρώτη φορά η Αγία Νάπα συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές άνευ ήττας -ουδεμία ομάδα «τρέχει» τούτη τη στιγμή μεγαλύτερο σχετικό σερί.
*Το 1-0 επί του Οθέλλου διέκοψε το σερί έξι ηττών της Δόξας και ένα σερί οκτώ αγωνιστικών παραβίασης της εστίας της.
*Το 1-0 επί του Εθνικού ήταν η πρώτη νίκη της Νέας Σαλαμίνας μετά από επτά αγωνιστικές (0-3-4).
*Οκτώ αγωνιστικές άνευ ήττας υπό τον Τόρστεν Φινκ συμπλήρωσε ο ΑΠΟΕΛ (5-3-0).
*Οι 14 αγωνιστικές συνεχούς σκοραρίσματος του ΑΠΟΕΛ συνιστούν το μεγαλύτερο σερί στο πρωτάθλημα.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
*Η Ανόρθωση εξακολουθεί να είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει πετάξει ούτε βαθμό έπειτα από προβάδισμά της (11/11).
*Το αήττητό τους σε παιχνίδια, στα οποία άνοιξαν το σκορ, επεξέτειναν ο Απόλλων (16-1-0) και η Νέα Σαλαμίνα (5-4-0)!
*Ουδεμία ομάδα έχει πετάξει περισσότερους βαθμούς μετά από προβάδισμά της απ’ όσους η Ομόνοια (15 με 11-3-3).
*Ο ΑΠΟΕΛ είναι η μόνη ομάδα άνευ ήττας έπειτα από προβάδισμα αντιπάλου (1-3-0).

*Ο Οθέλλος είναι η μοναδική ομάδα άνευ νίκης μέσα στο 2015 (και συνολικά εδώ και 11 αγωνιστικές, μεγαλύτερο σερί στο πρωτάθλημα).