Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015

Μαύρο 2015 για Εθνικό κι Οθέλλο (στατιστικά 22ης αγωνιστικής)

Το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος συνοδεύτηκε από τη χαμηλότερη παραγωγικότητα του β’ γύρου και βρήκε δύο ομάδες να περιμένουν ακόμη την πρώτη νίκη τους μετά την αλλαγή του έτους. Αναλυτικά η στατιστική αποδελτίωση της 22ης αγωνιστικής:

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
*Την πρώτη εμφάνισή του με τη φανέλα της νέας του ομάδας πραγματοποίησε ο Λέανδρος Λίλλης (ΑΕΛ).
*Την πρώτη συμμετοχή τους στο αρχικό σχήμα της ομάδας τους μέτρησαν οι Νεόφυτος Κυριάκου (Ανόρθωση) και Ντάνι Λόπεθ (Δόξα).
*Την πρώτη συμμετοχή του στο τρέχον πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Γιώργος Κατσιατής (Ερμής).

ΓΚΟΛ
*Η τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου ήταν η μοναδική, στην οποία δεν αναδείχθηκε ούτε ένας νέος σκόρερ.
*Το γκολ του Φοφανά ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο ΑΠΟΕΛ στο τελευταίο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.
*Το γκολ του Λόμπο στο εντός έδρας 1-4 από την ΑΕΚ ήταν το πρώτο γκολ της Δόξας στο πρώτο τέταρτο των αγώνων της.
*Τα εννέα τέρματα στην 22η αγωνιστική συνιστούν τη χαμηλότερη παραγωγικότητα του β’ γύρου.
*Τα 332 γκολ σε 132 αναμετρήσεις δίνουν μέσο όρο 15,09 ανά αγωνιστική.

ΣΕΡΙ
*Το εκτός έδρας 0-2 από τον Απόλλωνα διέκοψε το αήττητο σερί της Ανόρθωσης μέσα στο 2015 και το ανέπαφο της εστίας της επί τέσσερις αγωνιστικές.
*Οκτώ αγωνιστικές άνευ νίκης (0-3-5) και πέντε άνευ γκολ συμπλήρωσε ο Εθνικός Άχνας.
*Το εκτός έδρας 1-1 με την Ομόνοια διέκοψε ένα νικηφόρο σερί τεσσάρων αγωνιστικών με μηδέν παθητικό για τον ΑΠΟΕΛ.
*Οθέλλος (0-4-4) και Εθνικός (0-3-5) δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμη στο νέο έτος.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
*Το εντός έδρας 1-4 από την ΑΕΚ ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τη Δόξα έπειτα από προβάδισμά της (2-0-1).
*Το εντός έδρας 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ ήταν η πρώτη ισοπαλία της Ομόνοιας έπειτα από προβάδισμα αντιπάλου (1-1-5).
*Ο ΑΠΟΕΛ είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει δεχτεί γκολ στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου.
*Η Αγία Νάπα είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει σκοράρει στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, αλλά έχει δεχτεί τα περισσότερα τέρματα (7) στο συγκεκριμένο διάστημα.
*Για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα η Αγία Νάπα κράτησε ανέπαφη την εστία της σε κολλητές αγωνιστικές.

*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα σημειώθηκαν τρεις λευκές ισοπαλίες σε μία αγωνιστική.