Σάββατο 14 Μαρτίου 2015

Αήττητοι Φινκ και φαν ντερ Χάαχ (στατιστικά 23ης αγωνιστικής)

Ο Εθνικός Άχνας πανηγύρισε για πρώτη φορά μετά τις 20 Δεκεμβρίου, ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε το σερί σκοραρίσματός του, η Δόξα και ο Οθέλλος απέτυχαν εκ νέου να διακόψουν τα ανεπιτυχή αποτελέσματά τους. Αυτά και άλλα ενδιαφέροντα στη στατιστική αποδελτίωση της 23ης αγωνιστικής:

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
*Την πρώτη του συμμετοχή με τη φανέλα της νέας ομάδας του πραγματοποίησε ο Δημήτρης Στυλιανού (Ερμής).
*Για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο η ΑΕΚ μετρά τρεις νίκες στη σειρά.
*Το εντός έδρας 3-1 επί του Οθέλλου ήταν η πρώτη νίκη του Εθνικού μέσα στο 2015 και μετά από οκτώ αγωνιστικές (0-3-5).

ΓΚΟΛ
*Το πρώτιστο τέρμα με την καινούργια εργοδότριά τους σημείωσαν οι Άλβαρο Οκάνια Χιλ (Δόξα), Μάικ Σεμά (ΑΕΛ), Κέρβενς Φιλς Μπέλφορτ (Εθνικός Άχνας) και Ισμαήλ Σασί (Οθέλλος).
*Το πρώτο γκολ του στο τρέχον πρωτάθλημα πέτυχε ο Άντερ Μουρίγιο (ΑΕΚ).
*Το εντός έδρας 3-1 επί του Οθέλλου διέκοψε ένα σερί αφλογιστίας πέντε αγωνιστικών του Εθνικού.
*Οι 13 αγωνιστικές συνεχούς σκοραρίσματος του ΑΠΟΕΛ συνιστούν το μεγαλύτερο σερί που έχει καταγραφεί στην τρέχουσα περίοδο.
*Τα 344 γκολ σε 138 αναμετρήσεις δίνουν μέσο όρο 14,9 ανά αγωνιστική.

ΣΕΡΙ
*Τόρστεν Φινκ (5-2-0) και Μίτσελ φαν ντερ Χάαχ (3-2-0) παραμένουν αήττητοι στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ και του Ερμή αντιστοίχως.
*Πέντε αγωνιστικές άνευ ήττας συμπλήρωσαν ΑΕΚ και Ερμής και απέχουν μία από την ισοφάριση του μεγαλύτερου αήττητου σερί τους στο τρέχον πρωτάθλημα.
*Την έκτη συναπτή ήττα της μέτρησε η Δόξα -μεγαλύτερο σερί στο πρωτάθλημα.
*Με οκτώ αγωνιστικές η Δόξα έχει το μεγαλύτερο τρέχον σερί παραβίασης της εστίας της.
*Το γκολ του Σεμά στο εκτός έδρας 2-1 επί της Δόξας ανέβασε σε 14 τους σκόρερ της ΑΕΛ στο τρέχον πρωτάθλημα -ουδεμία ομάδα έχει περισσότερους.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
*Ο Οθέλλος είναι η μοναδική ομάδα άνευ νίκης μέσα στο 2015, το σχετικό σερί του (10 αγωνιστικές) είναι το μεγαλύτερο που έχει καταγραφεί στο τρέχον πρωτάθλημα.
*Η Αγία Νάπα ισοφάρισε το μεγαλύτερο αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα (τρεις αγωνιστικές), ενώ για πρώτη φορά έχει κρατήσει το μηδέν σε τρία συναπτά παιχνίδια.
*Για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της σε διαδοχικές αγωνιστικές.
*Ουδεμία ομάδα έχει περισσότερες ολικές ανατροπές απ’ όσες η ΑΕΚ (3-0-5).

*Ουδεμία ομάδα έχει πετάξει περισσότερους βαθμούς μετά από προβάδισμά της απ’ όσους η Ομόνοια (13 με 11-2-3).