Τρίτη 5 Μαΐου 2015

Isma on fire! (στατιστικά 29ης αγωνιστικής)

Οι πρώτες κολλητές ήττες της ΑΕΛ, το επιθετικό ξέσπασμα του Οθέλλου, το σερί σκοραρίσματος του Γκονσάλβες και η παρατεινόμενη αποχή των Απόλλωνα, Ερμή και ΑΕΛ από τις νίκες ξεχώρισαν στη διάρκεια της πρόσφατης στροφής του πρωταθλήματος. Αναλυτικά η στατιστική αποδελτίωση της 29ης αγωνιστικής:

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
-Την πρώτη συμμετοχή του στο τρέχον πρωτάθλημα μέτρησε ο Μάριος Ηλία (Εθνικός Άχνας).
-Το εντός έδρας 3-3 με τον Οθέλλο ήταν για η Δόξα η πρώτη ισοπαλία μετά από προβάδισμά της.
-Το εκτός έδρας 1-1 με τον Ερμή ήταν η πρώτη ισοπαλία της Ανόρθωσης μετά από προβάδισμα αντιπάλου.
-Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα σημείωσε τρία τέρματα σ’ ένα παιχνίδι του ο Οθέλλος.
-Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα η ΑΕΛ υπέστη διαδοχικές ήττες (σ.σ. πλέον ο ΑΠΟΕΛ είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει ηττηθεί σε συναπτές αγωνιστικές).

ΓΚΟΛ
-Το πρώτο τέρμα του στο τρέχον πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Τόμας ντε Βινσέντι (ΑΠΟΕΛ). Ο Αργεντινός άσος άνοιξε λογαριασμό μετά από 21 συμμετοχές, ενώ την περασμένη περίοδο είχε σκοράρει (εις διπλούν μάλιστα) στη δεύτερη συμμετοχή του στο πρωτάθλημα.
-Το γκολ του Τζεμπούρ ήταν το πρώτο που δέχτηκε η Ομόνοια στο τρέχον πρωτάθλημα στις καθυστερήσεις ενός αγώνα της.
-Για πέμπτη συναπτή αγωνιστική βρήκε δίχτυα ο Γκονσάλβες, ο οποίος κυνηγά την επίδοση του Γκιέ Γκιέ (επτά).
-Με 19 γκολ συνολικά η 29η αγωνιστική ήταν η δεύτερη πιο παραγωγική στη β’ φάση του πρωταθλήματος.
-Τα 441 τέρματα σε 174 παιχνίδια δίνουν μέσο όρο 15,2 γκολ ανά αγωνιστική.

ΣΕΡΙ
-Για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο η Δόξα συμπλήρωσε τέσσερεις αγωνιστικές άνευ ήττας και με συνεχές σκοράρισμα.
-Ερμής και ΑΕΛ συμπλήρωσαν έξι αγωνιστικές άνευ νίκης, και για τους δύο το πιο αρνητικό σερί που έχουν τρέξει σ’ αυτό το πρωτάθλημα.
-Πέντε αγωνιστικές άνευ νίκης (αρνητικό σερί του στη σεζόν) συμπλήρωσε ο Απόλλων, για πρώτη φορά μετά από σχεδόν δυόμισι χρόνια (16.12.2012-20.01.2013).
-Τέσσερις αγωνιστικές αδιάλειπτου σκοραρίσματος συμπλήρωσε για πρώτη φορά στη σεζόν ο Οθέλλος.
-Η Ομόνοια τρέχει το μεγαλύτερο σερί σκοραρίσματος (18 αγωνιστικές).

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
-ΑΕΚ και Δόξα έχουν συλλέξει τους περισσότερους βαθμούς στα πλέι οφ (από 13), Απόλλων, Ερμής και Οθέλλος τους λιγότερους (από 5).
-Νέα Σαλαμίνα και Απόλλων παραμένουν άνευ νίκης μετά από προβάδισμα αντιπάλου.
-ΑΕΚ (12-5-0) και Ερμής (9-4-0) παραμένουν αήττητοι μετά από προβάδισμά τους.
-Ο Απόλλων παραμένει η μοναδική ομάδα της πρώτης εξάδας χωρίς νίκη μετά από προβάδισμα αντιπάλου (0-3-7).
-Ουδεμία ομάδα έχει δεχτεί περισσότερα στο τελευταίο τέταρτο του α’ μέρους απ’ όσα η Ομόνοια (10).
-Ουδεμία ομάδα έχει δεχτεί περισσότερα στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους απ’ όσα ο Απόλλων (12).
-Ουδεμία ομάδα έχει δεχτεί περισσότερα στο τελευταίο τέταρτο του β’ μέρους απ’ όσα ο Εθνικός (11).
-Ουδεμία ομάδα έχει δεχτεί περισσότερα στο δεύτερο τέταρτο του α’ μέρους απ’ όσα η Δόξα (10).

-Μόνον Εθνικός και Αγία Νάπα έχουν δεχτεί περισσότερα τέρματα στην επανάληψη απ’ όσα ο Απόλλωνας.