Τρίτη 25 Νοεμβρίου 2014

Πρεμιέρες, γκολ, αξιοσημείωτα (στατιστικά 10ης αγωνιστικής)

Το μαζικό λίφτινγκ της Ομόνοιας δια χειρός Καϊάφα, η παρατεταμένη αφλογιστία του ΑΠΟΕΛ, η πρώτη μοιρασιά του Απόλλωνα, η «κατάρα» της Αγίας Νάπας, ο… βιαστικός Φαμπρίτσιο Πότσι, ο ιπτάμενος από νίκη σε νίκη Ερμής, το «Μακάρειο» ως η χαρά του εκάστοτε φιλοξενούμενου και πολλά άλλα. Η στατιστική αποδελτίωση της προτελευταίας αγωνιστικής του α’ γύρου.

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
-Την πρώτη εμφάνισή τους στο πρωτάθλημα με τη νέα τους ομάδας πραγματοποίησαν τρεις ποδοσφαιριστές: οι Μάριος Δημητρίου (Ομόνοια), Φύτος Κυριάκου (Ανόρθωση) και Χρήστος Τζιαμάς (Αγία Νάπα).
-Την πρώτη συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα ως βασικοί μέτρησαν οι ακόλουθοι τέσσερις παίκτες: Γεράσιμος Φυλακτού, Άλεξ Ρούμπιο (αμφότεροι Ομόνοια), Γιώργος Λαμπρόπουλος (Νέα Σαλαμίνα) και Παναγιώτης Φραγκέσκου (Εθνικός Άχνας).
-Την πρώτη συμμετοχή του στο τρέχον πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Γιάννης Κούσουλος (Νέα Σαλαμίνα).
-Το εντός έδρας 0-0 με ΑΠΟΕΛ ήταν η πρώτη ισοπαλία του Απόλλωνα στο τρέχον πρωτάθλημα!
-Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ υποχρεώθηκε σε απώλεια βαθμών και αφλογιστία για δεύτερη αγωνιστική στη σειρά!
-Το 0-2 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ σηματοδότησε την πρώτη εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΛ (2-3-1) που συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές άνευ νίκης (0-2-2)!
-Το εντός έδρας 2-1 επί της Αγίας Νάπας ήταν η πρώτη νίκη του Οθέλλου μετά από προβάδισμα αντιπάλου (1-1-5).

ΓΚΟΛ
-Το πρώτο τέρμα τους στο τρέχον πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Κωνσταντίνος Λαΐφης (Ανόρθωση) και Κούλλης Παύλου (ΑΕΚ).
-Τα πρώτα τέρματά της στο πρωτάθλημα στα τέταρτα 16’-30’ και 61’-75’ σημείωσε η Ομόνοια.
-Το πρώτο γκολ της στο πρωτάθλημα στο διάστημα 46’-60’ πέτυχε η Αγία Νάπα.
-Τα πρώτα τέρματά του στο πρωτάθλημα στο τέταρτο 76’-90’ και στις καθυστερήσεις ενός αγώνα πανηγύρισε ο Οθέλλος.
-Ουδεμία ομάδα έχει δεχτεί περισσότερα τέρματα στις καθυστερήσεις ενός αγώνα απ’ όσα η Αγία Νάπα (5).
-Τα 151 τέρματα σε 60 παιχνίδια δίνουν μέσο όρο 15,1 ανά αγωνιστική.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
-Το πιο ριζικό λίφτινγκ ενδεκάδας από αγωνιστική σε αγωνιστική πραγματοποίησε η Ομόνοια, της οποίας το αρχικό σχήμα απέναντι στην ΑΕΛ ήταν αλλαγμένο κατά οκτώ πρόσωπα σε σύγκριση με το παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα.
-Η Αγία Νάπα είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει νικήσει ούτε σε ένα από τα παιχνίδια, στα οποία άνοιξε το σκορ (0-2-2).
-Μόλις 35 λεπτά αγωνίστηκε απέναντι στον Οθέλλο ο Φαμπρίτσιο Πότσι, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 33’ και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 68’.
-Ο Ερμής τρέχει πλέον το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα (τρία παιχνίδια), η Νέα Σαλαμίνα το αντίστοιχο σε ήττες (τέσσερα).
-Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη συμπλήρωσε η ΑΕΛ (0-2-2) που περιμένει μια επιτυχία από το εντός έδρας 4-1 επί της Ανόρθωσης (5.10).
-Το 4-0 επί της Δόξας συνιστά την ευρύτερη νίκη της Ανόρθωσης στο τρέχον πρωτάθλημα.
-Ούτε στην έκτη απόπειρά της κατάφερε η Δόξα να πανηγυρίσει την πρώτη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα (0-1-5).

-Νέα Σαλαμίνα (0-1-5) και ΑΕΛ (0-2-2) απέτυχαν εκ νέου να νικήσουν μετά από προβάδισμα αντιπάλου.