Τετάρτη 29 Απριλίου 2015

Στο ίδιο έργο θεατές (στατιστικά 28ης αγωνιστικής)

Το πανομοιότυπο σενάριο στις δύο αναμετρήσεις Οθέλλου-Εθνικού Άχνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», η μεγαλύτερη παραγωγή σε τέρματα στη β’ φάση του πρωταθλήματος, οι τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον α’ όμιλο, η πιο βαριά ήττα της ΑΕΛ εδώ και μια οκταετία, το «διαζύγιο» Απόλλωνα και Ερμή με τις νίκες και οι εντυπωσιακές επιδόσεις της Δόξας ξεχωρίζουν στη στατιστική αποδελτίωση της 28ης αγωνιστικής.

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
-Την πρώτη συμμετοχή τους στο τρέχον πρωτάθλημα μέτρησαν οι Ευάγγελος Γεωργίου (ΑΕΛ) και Αντώνης Μαχάττου (Αγία Νάπα).
-Για πρώτη φορά στην τρέχουσα περίοδο η Δόξα συμπλήρωσε τρεις συναπτές νίκες -και μάλιστα με μηδέν παθητικό.
-Το εντός έδρας 3-3 με τον ΑΠΟΕΛ ήταν η πρώτη ισοπαλία της Ανόρθωσης μετά από προβάδισμά της (12-1-1).

ΓΚΟΛ
-Το πρώτο τέρμα τους με την καινούργια εργοδότριά τους σημείωσαν τέσσερις παίκτες: Νούνο Λόπες (Απόλλων), Ούτσα Λομπζανίτζε (Ομόνοια), Ζαν-Οντ Μορίς (Νέα Σαλαμίνα) και Γιάννης Χατζηβασίλης (Εθνικός).
-Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα ο Οθέλλος σκοράρει αδιάλειπτα για τρεις αγωνιστικές.
-Η Ομόνοια σκόραρε για 17η αγωνιστική στη σειρά, μεγαλύτερο σερί στο τρέχον πρωτάθλημα.
-Ουδεμία ομάδα έχει πετύχει περισσότερα γκολ στο τελευταίο τέταρτο του α’ μέρους απ’ όσα η ΑΕΚ (10), ουδεμία έχει δεχτεί περισσότερα στο ίδιο διάστημα απ’ όσα η Ομόνοια (9).
-Και τα τρία τέρματα του Κάντε στο τρέχον πρωτάθλημα σημειώθηκαν στο ΓΣΠ (δύο στο 4-4 με τον ΑΠΟΕΛ, ένα στο 1-1 με την Ομόνοια).
-Με 22 γκολ η 28η αγωνιστική είναι η πιο παραγωγική των πλέι οφ, η δεύτερη και η τρίτη πιο παραγωγική από το ξεκίνημα της περιόδου.
-Τα 422 τέρματα σε 168 παιχνίδια δίνουν μέσο όρο 15,07 ανά αγωνιστική.

ΣΕΡΙ
-Τέσσερις αγωνιστικές άνευ νίκης συμπλήρωσε ο Απόλλων, αρνητικό σερί του στο τρέχον πρωτάθλημα.
-Για δεύτερη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα ο Ερμής μετρά πέντε αγωνιστικές στη σειρά δίχως νικηφόρο αποτέλεσμα (0-1-4).
-Πέντε συναπτά παιχνίδια χωρίς τρίποντο (0-3-2) συμπλήρωσε η ΑΕΛ, αρνητική επίδοσή της στην τρέχουσα περίοδο.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
-Το εντός έδρας 0-4 από τη Δόξα ήταν η βαρύτερη ήττα της ΑΕΛ στο τρέχον πρωτάθλημα και η μεγαλύτερη συντριβή της μετά το 0-4 από τον ΑΠΟΕΛ στις 17 Μαρτίου 2007.
-Και οι δύο εκτός έδρας νίκες του Εθνικού Άχνας στο τρέχον πρωτάθλημα σημειώθηκαν επί του Οθέλλου, με το ίδιο σκορ (2-1) και πανομοιότυπο σενάριο (ανατροπή προβαδίσματος των νεοφώτιστων).
-Σε έξι αγωνιστικές στα πλέι οφ η Δόξα έχει: α) περισσότερες νίκες (4) απ’ ό,τι σε ολόκληρη την κανονική περίοδο (3), β) ακριβώς τις ίδιες ανέπαφες εστίες που είχε στην α’ φάση του πρωταθλήματος (4), γ) ένα βαθμό παραπάνω απ’ ό,τι στις πρώτες 16 αγωνιστικές και δ) όσα τέρματα είχε στις πρώτες 17 αγωνιστικές (11).
-ΑΕΚ (11-5-0), Ερμής (9-3-0) και Νέα Σαλαμίνα (6-5-0) δεν έχουν ηττηθεί μετά από προβάδισμά τους.
-Ο Απόλλων παραμένει η μοναδική ομάδα της πρώτης εξάδας χωρίς νίκη μετά από προβάδισμα αντιπάλου (0-3-6).

-Ο Οθέλλος είναι η μόνη ομάδα στην κατηγορία που έχει περισσότερους χαμένους απ’ ό,τι κερδισμένους βαθμούς μετά από προβάδισμά της.