Παρασκευή 3 Απριλίου 2015

Και οι έσχατοι έσονται πρώτοι! (στατιστικά 25ης αγωνιστικής)

Η πιο παραγωγική των πλέι οφ και η πρώτη δίχως αποβολή ποδοσφαιριστή έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές ήταν η 25η στροφή του τρέχοντος πρωταθλήματος, στο οποίο τα μεγαλύτερα τρέχοντα σερί άνευ ήττας και ανέπαφης εστίας κατέχουν η Αγία Νάπα και η Νέα Σαλαμίνα αντιστοίχως. Αυτά και πολλά άλλα εξ ίσου ενδιαφέροντα στη στατιστική αποδελτίωση που ακολουθεί:

ΠΡΕΜΙΕΡΕΣ
*Την πρώτη συμμετοχή με τη φανέλα της νέας ομάδας τους πραγματοποίησαν οι Ανδρέας Χριστοφίδης (ΑΠΟΕΛ) και Κωνσταντίνος Παναγή (Ομόνοια).
*Την πρώτη παρουσία τους στο αρχικό σχήμα της ομάδας τους μέτρησαν οι Ισμαήλ Σασί (Οθέλλος), Βαλμίρ Ναφίου (ΑΠΟΕΛ) και Λεάνδρος Λίλλης (ΑΕΛ).
*Με το εκτός έδρας 2-0 επί του Οθέλλου η Νέα Σαλαμίνα πανηγύρισε κολλητές νίκες για πρώτη φορά στη σεζόν.
*Για πρώτη φορά στη σεζόν η Νέα Σαλαμίνα συμπλήρωσε τέσσερις κολλητές αγωνιστικές με ανέπαφη εστία.
*Για πρώτη φορά στη σεζόν συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές στη σειρά άνευ ήττας η ΑΕΛ.
*Για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα η Αγία Νάπα συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές άνευ ήττας.

ΓΚΟΛ
*Το πρώτο τέρμα με την καινούργια εργοδότριά τους πανηγύρισαν οι Γκλέισον (Νέα Σαλαμίνα) και Βαλμίρ Ναφίου (ΑΠΟΕΛ).
*Το παρθενικό τέρμα τους στο τρέχον πρωτάθλημα σημείωσαν οι Τιάγκο Γκόμες (ΑΠΟΕΛ) και Μάριος Νικολάου (ΑΕΛ).
*Το γκολ του Μοντέιρο στο εντός έδρας 0-4 από την ΑΕΚ ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο Ερμής στις καθυστερήσεις ενός αγώνα του.
*Το γκολ του Παπουλή στο εντός έδρας 2-2 με τον Απόλλωνα ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο ΑΠΟΕΛ στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους.
*Το γκολ του Γκαρθία στο εκτός έδρας 3-1 επί της Ανόρθωσης ήταν το πρώτο της Ομόνοιας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους των αγώνων της (σ.σ. συνάμα και το πρώτο που δέχτηκε η Ανόρθωση στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα)!
*Οι 15 αγωνιστικές συνεχούς σκοραρίσματος του ΑΠΟΕΛ συνιστούν το μεγαλύτερο σερί στο πρωτάθλημα.
*Με 17 τέρματα η 25η στροφή ήταν η πιο παραγωγική των πλέι οφ και των τελευταίων έξι αγωνιστικών.
*Τα 374 γκολ σε 150 παιχνίδια δίνουν μέσο όρο 14,96 ανά αγωνιστική.

ΣΕΡΙ
*Σε εννέα αγωνιστικές (5-4-0) επεκτάθηκε το αήττητο σερί του Τόρστεν Φινκ στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.
*Μια ντουζίνα αγωνιστικές δίχως τρίποντο (σ.σ. μεγαλύτερο σερί στο πρωτάθλημα) συμπλήρωσε ο Οθέλλος, η μοναδική ομάδα άνευ νίκης μέσα στο 2015.
*ΑΕΛ, Αγία Νάπα, Οθέλλος και Δόξα είναι οι τέσσερις εναπομείνασες ομάδες δίχως κολλητές νίκες στην τρέχουσα περίοδο.

ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΑ
*Χάρη στο εκτός έδρας 1-1 με τον Εθνικό Άχνας η ΑΕΛ συγκατοικεί πλέον με την ΑΕΚ στην κορυφή της λίστας των ομάδων με τους περισσότερους κερδισμένους βαθμούς μετά από προβάδισμα αντιπάλου (αμφότερες από 9).
*Το εντός 1-3 από την Ομόνοια σηματοδότησε την πρώτη απώλεια βαθμών της Ανόρθωσης έπειτα από προβάδισμά της (11-0-1).
*Απόλλων, ΑΕΚ, Ερμής και Νέα Σαλαμίνα παραμένουν αήττητοι μετά από δικό τους 1-0.
*Ο ΑΠΟΕΛ μέτρησε ήδη την έκτη εντός έδρας ισοπαλία του (σε 13 παιχνίδια), ουδεμία ομάδα στην κατηγορία έχει περισσότερες.

*Το εκτός έδρας 1-1 με τον Εθνικό Άχνας ήταν ήδη η 11η μοιρασιά της ΑΕΛ στο πρωτάθλημα και η έβδομη εκτός έδρας (ουδεμία ομάδα έχει περισσότερες).